“Interstellar-Gator Skin Boots”, 2024. Sign. J.G. 24. Akryl på papir. Lysmål 69×99.
Den danske kunstner Jonas Gammeltoft (f. 1995) bor og arbejder i København, Danmark. Hans kreationer dykker ned i spontane visuelle udtryk funderet i abstrakt-figurative universer og materialer, inspireret af en fascination og nysgerrighed for forskellige temaer, begreber og emner. Til auktionen har Gammeltoft doneret kunstværket “Interstellar-Gator Skin Boots”. Værket glorificerer slangeskindsstøvlerne og udforsker temaer om mod og fascination. Den skildrer støvlernes rå, eksotiske og dynamiske kvaliteter, og fanger modet ved at bære dem, som om man træder ind i hovedrollen i en amerikansk actionfilm fra 90'erne.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
23 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||